Alpinariumo įrengimas ir formavimas

Bent kažkiek besidomintys augalais, jų kompozicijomis, gėlynais tikrai žino, kas yra alpinariumas. Kalbant paprastai, tai ant natūraliai susiformavusio ar dirbtinai suformuoto kalniuko įkurdintos alpinių augalų ir akmenų kompozicijos, kuriančios aliuzijas su Alpių kalnų peizažais. Tiesa, dažnai čia įsikuria ir koks nedidelis vandens telkinukas: baseinėlis, fontanas, dekoratyvinis upelis, paukščių girdykla ar kt. Tinkamai įrengtas alpinariumas neabejotinai taps Jūsų kiemo akcentu, traukiančiu žvilgsnius ir aplinkai suteikiančiu unikalumo, estetikos ir grožio. Dar geriau tai, kad tikslingai parinkti augalai lemia, jog alpinariumas dekoratyvus išliks visais metų laikais!

Nors alpinariumas imituoja Alpių kalnų peizažus, tačiau šio tipo gėlyno idėja gimė ne Europoje – čia ji atkeliavo iš Kinijos bei Japonijos. Pirmiesiems alpinariumams augalai buvo pasirenkami kone atsitiktinai ir tik vėliau alpinariumo idėja buvo išgryninta ir juose įsikurdavo tik alpiniais vadinami kalnų augalai.

Alpinariumas bus estetiška ir labai stilinga Jūsų sodo, kiemo detalė, žavinti turtinga spalvų palete, formų ir dydžių įvairove bei neapsakomai dailiu akmenų ir augalų ansambliu.

Alpinariumo planas


Kiekvienas darbas bus sklandesnis ir kryptingesnis, jei vyks pagal planą. Taigi ir planuojant alpinariumo įrengimą verta nusibraižyti alpinariumo planą. Jame numatykite, kokių dydžių akmenis naudosite, pažymėkite jų vietas plane. Išsirinkite, kokius augalus sodinsite. Geriausia, jei pasidarysite lentelę, kurioje šalia kiekvieno norimo augalo pažymėsite tokias charakteristikas:

· kokioje dirvoje jam patinka augti;
· koks drėgmės poreikis;
· kuriuo metu žydi;
· kiek laiko žydi;
· kokia žiedų spalva;
· kokia lapų spalva;
· ar lapų spalva kinta skirtingais metų laikais (jei taip, kokie pokyčiai);
· kokio aukščio užauga;
· kaip plinta į šalis.

Pasirinkite, kurie augalai bus akcentai, o kuriuos grupuosite. Grupuodami atsižvelkite į jų poreikių panašumą, spalvų, aukščių derėjimą. Šiuo atveju labai pagelbės Jūsų sudaryta lentelė. Svarbu, kad augalai neužgožtų vieni kitų bei derėtų pagal spalvų gamą. Kiekvienam augalui savo sąraše priskirkite skaičių ar kitokį žymėjimą ir taip jį perkelkite į nubraižytą planą. Dėliokite, komponuokite, kol gausite patinkantį variantą.

Reikia pasakyti, kad būtent šis planavimo ir įgyvendinimo etapas – augalų pasirinkimas ir grupavimas – yra vienas iš sudėtingiausių, reikalaujantis daug informacijos apie augalus. Tačiau jei šį darbą patikėsite savo srities profesionalams, atsikratysite milžiniško rūpesčio ir būsite tikri, kad augalai bus parinkti tiksliai, o alpinariumo vaizdas pranoks lūkesčius.

Jei alpinariume bus tvenkinys, baseinas, fontanas, upelis ar kitas vandens šaltinis, galbūt įrengsite akmeninius laiptelius, plane būtinai pažymėkite ir juos.

Matyti, kad alpinariumo planas – misija įmanoma, tačiau sudėtinga, reikalaujanti tikrai daug žinių bei laiko. Štai kodėl daugelis pasiryžusių įsirengti alpinariumą savarankiškai idėjos viską daryti savo jėgomis atsisako dar plano parengimo etape ir džiaugiasi darbus perleidę šios srities profesionalams.

Alpinariumo įrengimas


Paviršiaus reljefas. Pradinis alpinariumo įrengimo etapas yra tinamos vietos suradimas. Jei sklype turite natūraliai susiformavusią kalvelę, kalnelį, šlaitą ar kitokį reljefo nelygumą, tai yra didelis privalumas, leidžiantis sukurti natūralaus kalnelio įvaizdį. Jei kieme natūraliai susiformavusios pakilumos nėra, tuomet bus papildomo darbo, nes reikės suformuoti dirbtinį kalniuką, t. y. atsivežti akmenų, žemės. Rekomenduojama šalia didesnio iškilimo lygioje vietoje suformuoti ir kelis mažesnius, tarytum mini atsikartojimus – tai suteiks daugiau natūralumo.

Alpinariumo vieta. Alpinariumui parinkite saulėtą vietą, kadangi jame sodinami daugiausia šviesamėgiai ir didelę drėgmę nelabai mėgstantys augalai.

Alpinariumo dydis. Pastarasis turėtų būti proporcingas sklypui, nes didelis užgoš aplinką, pernelyg rėš akį, o per mažas tiesiog gali išnykti visumoje.

Nuo ko pradėti? Pirmiausia remiantis sudarytu planu pažymimas alpinariumo kontūras ir nukasama velėna. Labai svarbu kruopščiai išrinkti visas piktžolių šaknis, akmenis. Jei alpinariumas formuojamas ant šlaito, galima šiek tiek koreguoti reljefo formą, dydį. Jei vyrauja molis ar priemolis, verta pasirūpinti drenažu.

Akmenų pasirinkimas. Akmenys alpinariume atlieka ne tik estetinę, bet ir praktinę funkciją. Pirmiausia, šiame saulėtame plotelyje jie išlaiko kalnų augalams reikalingą vėsą. O dekoratyvumo kontekste tampa išskirtiniais akcentais. Alpinariumui tinka tiek natūraliai dirvoje esantys, tiek atvežti akmenys. Jei reikia vežti papildomus, tai populiarumo laurus skina įvairiaspalvis granitas bei dolomitas. Akmenys gali būti gludinti arba skaldyti, nelygaus paviršiaus. Jei alpinariumas įrengiamas šalia tvenkinio, baseino, tuomet geresnis variantas bus gludinti, apvalių, ovalo formos akmenys, harmoningai derantys su vandeniu. Kitais atvejais idealiai atrodo turintys briaunas, pailgi, skaldyti akmenys.

Kaip akmenis išdėstyti? Priekinėje alpinariumo ploto dalyje dėkite didesnius akmenis. Juos įkaskite į žemę – po gruntu turi atsidurti maždaug pusė akmens, kaip įmanoma labiau reikia stengtis sukurti įspūdį, jog tas akmuo čia buvo neįtupdytas, tačiau tarsi „įaugęs“ savaime. Akmenis galima komponuoti ir po vieną, ir grupuoti. Kelis galima pastatyti stačius, tačiau didžioji dauguma guldomi. Tiesa, ne visai horizontalioje pozicijoje, geriau – kiek pakrypę. Alpinariumo viršuje įkurdinami mažiausi ir plokščiausi akmenys.

Augalų išdėstymas. Pastarasis yra nepaprasti svarbus ir turi būti itin skrupulingai apgalvotas. Pasirinkite, kurie augalai taps alpinariumo akcentais, kuriuos grupuosite, o kurie bus tarytum fonas tarpams užpildyti. Jei sudarėte alpinariumo planą, tuomet sodindami augalus tiesiog vadovaukitės juo.

Baigiamasis akcentas – skalda ar dekoratyviniai akmenukais, kuriais galite užpildyti tarpus tarp augalų ir akmenų. Akmenukų ir / ar skaldos spalvą derinkite prie didžiųjų alpinariumo akmenų spalvos.

Per kiek laiko įrengiamas alpinariumas? Į klausimą vienareikšmiškai atsakyti neįmanoma, nes tai priklauso nuo to, ar yra natūrali kalvelė, ar reikia suformuoti iškilusį reljefą, kokio dydžio bus alpinariumas, kiek ir kokių augalų reikia sodinti, kiek ir kokių akmenų įsikurs čia, ar naudojami natūralūs, dirvoje esantys akmenys, ar užsakomi nauji, koks augalų sodinimo metas tinkamas ir t.t. Visi šie aspektai lemia, ar alpinariumo įrengimas truks vieną dieną, kelias ar net dar ilgiau.

Alpinariumo formavimas su Trihaus


Mūsų komanda pasirūpins alpinariumo įrengimu nuo pradžios iki galutinio rezultato. Viskas iš vienų rankų – greičiausiai žinote, jog šis būdas leidžia taupyti laiką ir pinigus.

Suformuosime Jūsų viziją atitinkantį alpinariumą, parinksime tinkamiausius augalus. Svarstydami, kokius augalus įkurdinti, atsižvelgsime į daug aspektų, pavyzdžiui: į kurią pusę – pietus, šiaurę ar kitą – orientuotas alpinariumas, ar yra šešėlis, kiek laiko alpinariumą apšviečia saulė, ar yra pavėsis, ar tai atvira vieta, ar yra užuovėja, kokia dirvos sudėtis, kitos augimo sąlygos, kokie augalų poreikiai ir t.t.

Alpinariumo įrengimas – nebūtinai paskutinis darbas. Jei reikia, pagal atskirą susitarimą su klientu teikiame tęstinę paslaugą – nuolatinę alpinariumo priežiūrą.

Alpinariumo augalai


Kalbant apie alpinariumų augalus tai pasirinkimas neįtikėtinai platus. Tačiau greičiausiai nesuklysime pasakę, kad vargiai besurastume alpinariumą, kuriame neaugtų bent vienos rūšies šilokai. Iš tiesų, šie augalai bene tobuliausiai atitinka alpinariumų augalams keliamus reikalavimus ir savo poreikiais bei augimo sąlygomis idealiai čia tinka.

Taigi populiariausieji alpinariumo augalų sąraše yra įvairių rūšių šilokai, taip pat čiobreliai, įstabiai atrodo ylalapiai flioksai, pavasarį skaisčiais žiedais džiuginantys adoniai, kaukaziniai bei kalniniai vaistučiai, elegantiškai žeme besidriekiančios aubretės, šliaužiantieji bei alpiniai astrai, plukės, žavingosios uolaskėlės, alpiniai gvazdikai, dailiosios perkūnropės, alpinės liūtpėdės, raktažolės. Ir tai dar ne baigtinis sąrašas – į jį dar galime įtraukti alūnes, gaisrenas, mėliu alpinariumą nudažančius gencijonus, grakščias ir nepaprastai dailias levisijas, saulenius, pavasario gražuoles scyles bei žibuokles ir kt.

Augalų gausa leidžia pasirūpinti, kad žiedų alpinariume netrūkų nuo pavasario iki pat pirmųjų šalnų.

Be gėlių, alpinariumuose nevengiama ir dekoratyvinių krūmų, neaukštų medelių. Jie sudaro šaunias kompozicijas tiek su vienmetėmis, tiek su daugiametėmis gėlėmis.

Alpinariumas yra ta erdvė, kurioje galite leisti pasireikšti kūrybiškumui. Čia gali persipinti spalvų, žiedų, formų gausa. Spalvingi ir įvairių augalų turtingi alpinariumai atrodo kur kas dailiau ir žavingiau nei tie, kuriuose vyrauja vos kelios rūšys bei monochrominis koloritas. Tačiau štai čia yra vienas svarbus aspektas – derinant daug skirtingų augalų, labai svarbu žinoti kiekvieno jų poreikius, žydėjimo laiką bei trukmę, žiedų spalvas, kokią kaimynystė mėgsta ir pan. Tų svarbių veiksnių yra labai daug, būtent todėl įrengiant alpinariumą rekomenduojama pasikliauti specialistais. Pastarieji, remdamiesi sukauptomis žiniomis, pasiūlys puikių ir apgalvotų sprendimų, kaip geriausia derinti norimus augalus. Būsite tikri, kad Jūsų alpinariumas visus metus išlaikys reprezentatyvią išvaizdą ir džiugins darna bei harmonija.

Alpinariumo įrengimas ir formavimas su Trihaus: kodėl verta darbus patikėti mums?


· Subūrėme profesionalų komandą, kur kiekvienas savo srities specialistas turi sukaupęs ilgametę patirtį, daug specifinių žinių ir nepriekaištingai darbą atlikti reikalingų įgūdžių.
· Įgyvendiname bet kokios apimties alpinariumo įrengimo darbus: nuo pavienių, mažų užsakymų iki didelių, tęstinių.
· Alpinariumo formavimas nuo pradžios iki pabaigos – viskas iš vienų rankų.
· Vertiname kiekvieną klientą ir maksimaliai realizuojame kiekvieno iš Jūsų viziją.
· Pateikite mums savo alpinariumo idėją, o mes ją realizuosime operatyviai ir labai kokybiškai.
· Itin skrupulingai vertiname būsimo alpinariumo augalų augimo sąlygas, aplinką, augimui ir bendram vaizdui įtakos turinčius aspektus, tad ne tik galutinis rezultatas yra estetiškas ir gražus, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje alpinariumas išlaiko dekoratyvumą.
· Viso darbo metu glaudžiai bendradarbiaujame su klientais, įsiklausome į jų norus, pasiūlome tiek klasikinių, tiek nestandartinių sprendimų.

Alpinariumo įrengimo kaina


Domina, kiek gali kainuoti alpinariumo formavimas? Alpinariumo įrengimo kaina kiekvienu atveju skaičiuojama individualiai. Ji priklauso nuo privažiavimo, sklypo sudėtingumo, atstumo iki objekto, reljefo sudėtingumo, nuo pačių darbų specifikos, objekto išbaigtumo, priėjimo prie paties objekto, ar daug darbų reikia atlikti rankiniu būdu, alpinariumo dydžio ir kt.

Svarbu!


Kiekvienas įgyvendinamas projektas yra individualus ir sprendiniai bei jų įgyvendinimas gali būti koreguojami, priklausomai nuo aplinkybių, poreikių bei galimybių.